سؤال ایران تصویر تماشا هنرپیشه ورزشگاه

سؤال: ایران تصویر تماشا هنرپیشه ورزشگاه استاديوم هنرپیشه زن بازی والیبال تیم ملی والیبال

گت بلاگز اخبار پزشکی روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

محققان طی انجام تحقیقات جدید، راهی را جهت درمان دردهای مزمن و پاتولوژیک پیدا کردند که می‌تواند منجر به توسعه داروهای بهتر جهت افراد مبتلا در آینده شود.

روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

عبارات مهم : درمانی

محققان طی انجام تحقیقات جدید، راهی را جهت درمان دردهای مزمن و پاتولوژیک پیدا کردند که می تواند منجر به توسعه داروهای بهتر جهت افراد مبتلا در آینده شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال نیوز تودی، “سازمان بهداشت جهانی” (NIH) اعلام کرد که دردهای مزمن یکی از شایعترین علل ناتوانی در دراز مدت است.

روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

در واقع، یک تحلیل اخیر از شرکت جهانی بهداشت برآورد می کند که بیش از 25 میلیون نفر در ایالات متحده (یا بیش از 11 درصد از جمعیت بزرگسال کشور) با دردهای مزمن زندگی می کنند. به این معنی که آنها در سه ماه گذشته هر روز دچار دردهای مزمن بوده اند.

با وجود اینکه در بعضی موارد درد مزمن ممکن است به واسطه یک اتفاق مانند آسیب یا عفونت ایجاد شود، اغلب اوقات علت درد مزمن ناشناخته است و از آنجایی که علت این دردها تاکنون ناشناخته بوده، درمانی نیز جهت آنها صورت نگرفته است.

محققان طی انجام تحقیقات جدید، راهی را جهت درمان دردهای مزمن و پاتولوژیک پیدا کردند که می‌تواند منجر به توسعه داروهای بهتر جهت افراد مبتلا در آینده شود.

با این حال در بعضی موارد داروها می توانند کمک کننده باشند و محققان نیز در این سالها دست از تلاش جهت یافتن درمان های موثر برنداشته اند.

در حال حاضر، یک مطالعه تازه که در مجله PLOS Biology منتشر شده، یک روش بالقوه تازه جهت درمان دردهای مزمن را شناسایی کرده است که می تواند به پژوهشگران یاری کند تا داروهای جایگزین را جهت درمان درد در آینده نزدیک توسعه دهند.

این تیم تحقیقاتی پژوهش خود را به رهبری دکتر “متئو دالوا”، از دپارتمان علوم اعصاب در دانشگاه “توماس جفرسون” در فیلادلفیا انجام دادند.

روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

او و تیمش پروسه ای به نام “فسفوریلاسیون” و تأثیر آن بر چگونگی درد مزمن و حساسیت های ناشی از آن را مورد بررسی قرار داده اند.

فسفریلاسیون یک اصطلاح است که یک فرآیند بیولوژیکی مرسوم را توصیف می کند و در آن یک پروتئین در پاسخ به محرک های خارجی عوض کردن می کند.

محققان طی انجام تحقیقات جدید، راهی را جهت درمان دردهای مزمن و پاتولوژیک پیدا کردند که می‌تواند منجر به توسعه داروهای بهتر جهت افراد مبتلا در آینده شود.

فسفریلاسیون به اضافه شدن یک گروه فسفات (PO۴) به پروتئین یا سایر مولکول های آلی گفته می شود. فسفریلاسیون پروتئین نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای سلولی دارد.

محققان در تحقیقات قبلی خود، یک گیرنده درد به نام (N-methyl-D-aspartate (NMDA و این واقعیت که نقش مهمی در درد پاتولوژیک ایفا می کند را شناسایی کردند.

روشی تازه جهت تسکین دردهای مزمن

از آنجایی که این گیرنده نقش مهمی را در حافظه و یادگیری ایفا می کند، داروهایی که این گیرنده را نشانه قرار می دهند نیز بر این عملکردها تاثیر می گذارند.

اما در پژوهش جدید، دکتر “دالوا” و همکارانش گیرنده دوم را شناسایی کردند که این گیرنده نیز نقش مهمی را در درد ایفا می کند. این دانشمندان در مطالعه خود، نورون ها را به طور خاص مورد بررسی قرار دادند.

آنها به طور خاص و با انجام یک سری آزمایش های آزمایشگاهی کشت سلولی بر روی موجودات زنده، مشاهده کردند که پروتئین ephrin B در پاسخ به درد ناشی از آسیب، در خارج از سلول مغز عوض کردن می کند. این فسفوریلاسیون در خارج از سلول اجازه اتصال گیرنده Ephrin B به گیرنده NMDA وانتقال آن به سیناپس را می دهد.

این فرآیند باعث عوض کردن عملکرد گیرنده NMDA شده است که منجر به زیاد کردن حساسیت به درد می شود.

همانطور که نویسندگان توضیح می دهند، درد پاتولوژیک متفاوت از درد ناشی از آسیب یا التهاب هست، لیکن این درد نتیجه اختلال در عملکرد سلولی هست. از آن جایی که درد در سطح سلولی رخ می دهد، حتی بعد از آنکه علت اولیه از بین رفته باشد نیز برطرف نمی شود.

برای اینکه سلول به درستی عمل کند، پروتئین ها باید در محل مناسب قرار داشته باشند. ولی آنچه که مطالعه تازه نشان می دهد، این است که در درد مزمن، فرایند فسفوریلاسیون پروتئین ها را دور از نورون ها انتقال داده، بنابراین باعث اختلال در عملکرد سلولی و درد پاتولوژیک می شود.

دانشمندان با استفاده از یک مدل موش، توانستند بعضی از مواد شیمیایی را که قادر به جلوگیری از هماهنگی ناخواسته بین گیرنده ephrin B و گیرنده NMDA بودند را آزمایش کنند.

در این پژوهش قطع این ارتباط بین دو گیرنده، درد را متوقف کرد و برعکس، ایجاد ارتباط بین این دو گیرنده موجب حساسیت بیش از حد به درد شد.

رهبر این تیم تحقیقاتی به اهمیت یافته های این پژوهش اشاره کرده و می گوید: این پژوهش یک پیشرفت در زمینه مدیریت دردهای مزمن محسوب می شود.

واژه های کلیدی: درمانی | حساسیت | شناسایی | پروتئین | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs